Την Πέμπτη 4-4-24 το σχολείο μας πραγματοποίησε τις εξής δράσεις:

-Ομάδα μαθητών από μαθητές τμημάτων όλων των τάξεων παρακολούθησε εκδήλωση της Φιλοζωικής Αγρινίου στο χώρο της Παλιάς Λαχαναγοράς.  Εκεί ενημερώθηκαν για το έργο της φιλοζωικής, τη δυνατότητα “άτυπης υιοθεσίας” και συζήτησαν για την ευαισθητοποίηση της κοινωνίας απέναντι στο πρόβλημα της εγκατάλειψης ζώων.

-‘Εγινε παρουσίαση -ενημέρωση όλων των μαθητών στο χώρο του αμφιθεάτρου, από την Υποδιευθύντρια και Τεχνολόγο Ζωικής Παραγωγής του σχολείου μας ,με τη συμμετοχή της ομάδας φιλοζωίας των μαθητών του τομέα γεωπονίας. Ορισμός ζώων συντροφιάς, δεσποζόμενων και αδέσποτων ζώων, υποχρεώσεις των ανθρώπων που αναλαμβάνουν τη φροντίδα των ζώων, κανόνες ευζωίας, δικαιώματα των ζώων και σχετική νομοθεσία αναφέρθηκαν κατά τη διάρκεια της τρίωρης εκδήλωσης.

-Το κεντρικό μήνυμα της εκδήλωσης ήταν

Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΤΑ ΖΩΑ , ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ .