Η ψηφιακή πολιτειότητα, τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των παιδιών στο διαδίκτυο, το block και το report,η ψηφιακή συναίνεση, οι στοχευμένες διαφημίσεις, η θετική διαδικτυακή αλληλεπίδραση, η υπερβολική ενασχόληση, ο διαδικτυακός εκφοβισμός, οι επαφές με αγνώστους, η εικόνα σώματος στα social media, η παραπληροφόρηση κ.α. ήταν τα θέματα που είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν περίπου 100 μαθητές του σχολείου μας σήμερα 15 /1/24 μεταξύ 10 και 11.00 μέσω βιντεοπροβολέα στο αμφιθέατρό μας. Η διαδικτυακή ενημέρωση έγινε από Τo Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου.  Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου  ξεκίνησε την λειτουργία του τον Ιούλιο του 2016 υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ITE) και πιο συγκεκριμένα του Ινστιτούτου Πληροφορικής. Είναι επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα των Πανευρωπαϊκών Οργανισμών INSAFE /INHOPE που χαράσσουν την ευρωπαϊκή στρατηγική για ένα ασφαλές και ποιοτικό διαδίκτυο καθώς και ο αναγνωρισμένος εκπρόσωπος της Ελλάδας στο Expert Group on Saf-er Internet for Children της Ευρωπαϊκής Επιτροπής .