ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, <<ΤΡΙΧΩΝΙΔΑ, Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΙΜΝΗ>>

Συμμετοχή του σχολείου μας στο μονοήμερο πρόγραμμα που υλοποιεί το Κέντρο Περιβάλλοντος Θέρμου,

Λίμνη Τριχωνίδα: Για μια αειφορική διαχείριση του υδάτινου δυναμικού της.

Οι μαθητέςτων τομέων Γεωπονίας και Οικονομίας-Διοίκησης που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που υλοποιείται στο 1ο Επα.Λ Αγρινίου με θέμα :

΄΄Τριχωνίδα, η μεγαλύτερη ελληνική λίμνη΄΄ είχαν την ευκαιρία, αρχικά να ενημερωθούν για το παραπάνω πρόγραμμα στο ΚΕ.ΠΕ.ΤΡΙ θέση Αμπάρια στο Παναιτώλιο και ακολούθως να πραγματοποιήσουν μετρήσεις μετεωρολογικές και ανάλυσης υδάτων στη θέση Δογρή. Ο καιρός ήταν πολύ καλός και έτσι μπορέσαμε να πραγματοποιήσουμε απρόσκοπτα το πρόγραμμα δραστηριοτήτων που μας είχαν ετοιμάσει οι εκπαιδευτικοί του ΚΠΕ Θέρμου. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό και συνεργάστηκαν άψογα.

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί,

Δ. Κατσιμάρη- Θ. Ντάμπου- Χ.Μαυροδημοπούλου