Στα πλαίσια της υποδράσης 3 της ΜΝΑΕ , αλλά και του περιβαλλοντικού προγράμματος ”το φυσικό περιβάλλον της Αιτωλοακαρνανίας” την Τρίτη 25-2-20 ,πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Κέντρο Περιβάλλοντος Τριχωνίδας όπου η περιβαλλοντολόγος κ. Τραμπάτζαλη ενημέρωσε τους μαθητές για το περιβάλλον της μεγαλύτερης ελληνικής λίμνης. Οι μαθητές μπόρεσαν να δουν τα εκθέματα του ΚΕΠΕΤΡΙ , την πηγή με πόσιμο νερό που βρίσκεται δίπλα από το παλιό αντλιοστάσιο και να περπατήσουν στην παραλίμνια περιοχή παρατηρώντας τον μοναδικό αυτό οικότοπο.
![](http://1epal-agrin.ait.sch.gr/wp-content/uploads/2020/02/P1010053-300x225.jpg)
φωτο 1
![](http://1epal-agrin.ait.sch.gr/wp-content/uploads/2020/02/P1010058-300x225.jpg)
φωτο 2
![](http://1epal-agrin.ait.sch.gr/wp-content/uploads/2020/02/P1010065-300x225.jpg)
φωτο 3
![](http://1epal-agrin.ait.sch.gr/wp-content/uploads/2020/02/P1010067-300x225.jpg)
φωτο 4