Το σχολικό έτος 2018-19 το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στη Βουλή των Εφήβων. Οι μαθητές με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Δήμητρας Κατσιμάρη επιλέχτηκαν και συγκροτήθηκαν σε ομάδα. Το όνομα αυτής ”Ενεργοί Έφηβοι” και θέμα η παρεμβάσεις των εφήβων στα κοινωνικά και περιβαλλοντικά προβλήματα. Πραγματοποιήθηκαν δράσεις που περιλάμβαναν επιστολές με προτάσεις σε τοπική αυτοδιοίκηση,  ενημερωτική επίσκεψη-ομιλία του ΟΑΕΔ Αγρινίου και αισθητικές παρεμβάσεις στο χώρο του σχολείου. Ακολούθως επιλέχτηκε η μαθήτρια Λαμπρινή Κωστούλα για τη θέση της έφηβης βουλευτού, η οποία συμμετείχε στην ΚΔ’ σύνοδο  της Βουλής των Εφήβων. Η ΚΔ’ σύνοδος πραγματοποιήθηκε από 2 έως 6  Σεπτεμβρίου 2019 στην Αθήνα αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις στη μαθήτρια του σχολείου μας η οποία αποκόμισε  αξέχαστες εμπειρίες  από τη συνύπαρξη με άλλους έφηβους βουλευτές και από τις διαδικασίες και τις δραστηριότητες στο Ναό της Δημοκρατίας.