Ενημερωτική εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, για την παγκόσμια μέρα δικαιωμάτων των παιδιών και την ευρωπαϊκή μέρα ενάντια στη σεξουαλική εκμετάλλευση και σεξουαλική κακοποίηση.

Η 18η Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί ως η Ευρωπαϊκή Ημέρα για την Προστασία των Παιδιών ενάντια στη Σεξουαλική Εκμετάλλευση και τη Σεξουαλική Κακοποίηση. Η Ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν  σκέψεις,πληροφορίες και ιδέες, να προγραμματίσουν και να διεξάγουν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σεξουαλικής εκμετάλλευσης και κακοποίησης κατά των παιδιών με στόχο την ενδυνάμωσή τους.
Με αφορμή την ημέρα αυτή, καλούνται οι σχολικές μονάδες της χώρας να αφιερώσουν χρόνο από τη Δευτέρα 18 Νοεμβρίου έως την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019, σε δράσεις-συζητήσεις-εκδηλώσεις(π.χ. βιβλιοπαρουσιάσεις, προβολές ταινιών, εικαστικά εργαστήρια, διαδραστικές ομιλίες, κ.α.)